Vítejte na stránkách Asgard's serveru !, přehled novinek

V minulém návodu jsme si ukázali, jak nainstalovat AMXX a metamod na serveru. Pokud vše proběhlo správně nic nemám nebrání zkusit si zkompilovat a nainstalovat plugin do AMXX.

Co je to vlastně kompilování pluginu ?
Pluginy do AMXX jsou napsané v jazyku Pawn. Při kompilaci zdrojového kódu dochází k jeho překladu na strojový kód procesoru. Zdrojový kód je psaný většinou ve vyšším programovacím jazyku, který je pro lidi “srozumitelnější” než strojový kód. Detailnější popis najdete například na wikipedii. Soubory se zdrojovým kódem pro AMXX nesou příponu sma zkompilované soubory mají příponu amxx ( starší pluginy pro AMX měly příponu amx ).

Proč je důležité stahovat pluginy pouze se zdrojovým kódem ?
Pokud nemáte k dispozici zdrojový kód nemáte žádnou představu o tom, co vlastně plugin dělá. Jste odkázáni pouze na slova autora pluginu. Pokud je však k dispozici zdrojový kód člověk, který mu rozumí vám dokáže říci, jestli je plugin bezpečný. Proto stahujte pluginy hlavně z webu fóra amxmodx. Všechny pluginy jsou včetně zdrojového kódu a před vámi bylo již určitě pár lidí, kteří ho zkontrolovali.

Je nutné pluginy kompilovat ?
Pokud máte k dispozici už zkompilovaný plugin nutné to není. Nicméně chcete-li si plugin upravit ( některé pluginy lze nastavit pouze ve zdrojovém kódu ), je nutné plugin upravit a zkompilovat.


Jak na to ?

Možnosti jsou v zásadě dvě.


První možnost
Ta nejrychlejší a nejjednodušší je kompilace přímo na webu http://amxmodx.org . V sekci Tools je položka compiler. Po kliknutí máte dvě možnosti kompilace pluginu. Můžete procházet disk a vložit soubor sma nebo lze zdrojový kód zkopírovat do textového pole. Po kliknutí na compile si můžete stáhnout zkompilovaný soubor, který zůstane na uvedeném linku pouze po určitou časovou dobu.

Druhá možnost
Další možností je kompilace přímo na serveru. Následující řádky jsou určené pro UNIX systémy. Ve složce addons/amxmodx/scripting jsou potřebné nástroje pro kompilaci pluginů a hlavně zdrojové soubory samotného AMXX ( někdy máte pocit, že to co je napsané není tak jak by jste si představovali, proto si můžete soubory sami upravit a zkompilovat například amx_who může vypisovat i IP adresu ). Stačí nahrát plugin do složky scripting a pak pustit program amxxpc:

./amxxpc plmenu.sma

AMXXPC

Lze přidat i různé přepínače jejich seznam dostanete při puštění programu s parametrem --help. Pokud vše proběhlo správně dostanete pravděpodobně podobný výpis a plugin bude ve složce scripting. Je možné taky zkompilovat všechny sma soubory ve složce scripting shellovým scriptem s názvem compile.sh pak budou zkompilované pluginy ve složce scripting/compiled:

./compile.sh

Je možné kompilovat pluginy i na Windows. Postup je hodně podobný. Pokud náš server běží na Windows stačí se dostat přes příkazovou řádku ke složce addons/amxmodx/scripting a tam pustit program amxxpc.exe. Jinak je nutné si stáhnout AMXMODX nebo samotný kompilátor pro Windows. V konzoli pro Windows se mění cesta stejným příkazem jako v UNIX systémech.

cd

Výpis složky lze provést příkazem:

dir

Mezi disky se přepíná jednoduše napsáním názvu disku viz. obrázek

cmd 

 

Plugin máme zkompilovaný a teď již stačí do nahrát a připojit k AMXX. Všechny pluginy jsou umístěné ve složce addons/amxmodx/plugins. Tam také nahrajeme svůj plugin. Pak již jen stačí v konfiguračním souboru plugins.ini ve složce addons/amxmodx/configs připsat náš plugin. Doporučuji každý plugin ještě okomentovat. Komentáře se v tomto souboru dělají pomocí středníku ( vše na daném řádku za středníkem bude program ignorovat ).

plugins.ini 

 

Teď již jen stačí server restartovat a zkontrolovat plugin. Pošleme na server rcon příkaz

amxx plugins

Dostaneme odpověď ve formě textové tabulky obsahující ID, název pluginu, verzi pluginu, autora, názvu souboru pluginu a jeho stav. Pokud má být plugin puštěný mělo by zde být running při špatném načtení se zde objeví bad load.

amxx plugins 

Články byly vytvořeny pouze pro tento portál a všechny informace v nich byly z dostupných zdrojů. Informace obsažené v tomto článku lze volně rozšiřovat. Kopírování celého článku nebo jeho částí bez vědomí autora je zákázáno.


» Jít zpět
Counter Strike 1.6 servery

Asgard's server public 1.6
cs.asgards-server.net:27015
protokol: 47,48/NS

Asgard's server AWM 1.6
cs.asgards-server.net:27016
protokol: 47,48/NS

Asgard's server DM 1.6
cs.asgards-server.net:27017
protokol: 47,48/NS

Asgard's server W3 1.6
cs.asgards-server.net:27018
protokol: 47,48/NS

Asgard's server public 1.6
cs.asgards-server.net:27019
protokol: 47,48/NS

Kontakty

deadly_hawk
204-703-587
deadlyhawk@a-fw.net
- hlavní admin
- správa webu a AGC
- technický správce serveru
- dohled na HW a SW serveru

Nightly_Falcon
274-916-654
nightlyfalcon@a-fw.net
- hlavní admin
- administrace CS a VT serverů
- dohled nad financemi
- rešení plateb za servery
- dotazy na pronájem serverů

Kyle_Katarn
174-854-843
kylekatarn@a-fw.net
- admin CS serverů
- cheathunter

J.C. Panda
179-509-187
jcpanda@a-fw.net
- admin CS serverů
- cheathunter

Hardware serveru Lara

MotherBoard : ASUS K8N-DL
CPU: 4x AMD Opteron 64-bit
Memory: 6 GB, 400 Mhz, ECC
HDD: 500 GB SATA II RAID 5
Radič: 9650SE-4LPML
Case: 2U SC822T-550LP
Connect: 100 Mb/s

Informace o firmě

: 74233866
Číslo účtu : 2020500052
Kód banky: 5500
Nejsme plátci DPH

Spolupracujeme s

BlackSheeps